sql
Oferta

Na terenie naszej szkoły działają różne koła zainteresowań, m. in. kółka twórczości artystycznej, taneczne, przedsiębiorczość, plastyczne, ekologiczne, informatyczne, matematyczne, języka niemieckiego, przyrodnicze, Klub Wiewiórka. Do kół prowadzonych bezpłatnie należą : kółko chemiczne, języka polskiego, historyczne, fizyczne, przedsiębiorczość, ekologiczne, informatyczne, fotograficzne, geograficzne, zespół wyrównawczy matematyczny oraz nauczanie indywidualne.

Na zajęciach tych uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania, pogłębiać wiadomości.

Na terenie szkoły funkcjonują także następujące organizacje uczniowskie, które czynnie uczestniczą w życiu szkoły, są to : SKO, UKS, PCK, PTTK, Samorząd Uczniowski. Od 2000 roku w naszej szkole prowadzona jest Akcja Charytatywna „ Pomóżmy innym ”. Dochód przekazany był dla dzieci z Domu Dziecka nr 2 przy ulicy Sielskiej oraz Domu Dziecka nr 1 na ulicy Żytniej.

Bardzo czynnie odbywa się współpraca szkoły z innymi placówkami oświatowymi. Współpracę korespondencyjną z Polską Szkołą im Sierakowskiego w Addison USA rozpoczęła pani Anna Siwa w 1999r.

W roku szkolnym 2002 / 2003 panie Agnieszka Przekwas i Grażyna Żurawska nawiązały współpracę ze Szkołą Podstawową w Nasiegniewie. Odbyły się już trzy spotkania. I - „ Dzień zabaw ”, II - „ Wiosenny turniej szkół ”, III - „ Dzień gier i zabaw ”. Panie Marzena Szubska i Marzena Zielińska nawiązały współpracę ze Szkołą Podstawową nr 14 we Włocławku.

Od roku szkolnego 2000 / 2001 realizowany jest program „ Przedsiębiorczość ”, w ramach którego prowadzący nauczyciele przygotowali i przeprowadzili międzyszkolny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem „ Gimnazjalista Młodym Europejczykiem ”. I edycja - 26. 04. 2003r., II edycja - 11. 05. 2003r., III edycja odbyła się 25. 04. 2003r.

Nałożono Szkolny Klub Europejski w ramach, którego w r.szk.2000 / 01 został przygotowany i przeprowadzony „ Turniej klas ”. Szkolny Klub Europejski współpracuje z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcia uczniów prezentowane są na Ogólnopolskim Spotkaniu Przedsiębiorczych Uczniów - Potyczki Gimnazjalistów. Klub współpracuje także z Wydziałem Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, z Włocławskim Odziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Od 1994r. stałymi imprezami wpisanymi do Ogólnopolskiego Kalendarza Imprez Szkolnych jest Bieg Wiosny i Bieg Niepodległości. Uczniowie biorący w nich udział uzyskują bardzo dobre wyniki, np. Puchar za zajęcie II miejsca w punktacji zespołowej Szkół Podstawowych. Oprócz tego uczniowie nasi uzyskali I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Włocławka w Szachach Szkół Podstawowych, Dyplom dla Szkoły Podstawowej nr 8 za zajęcie I miejsca w drużynowych szachach - mistrzostwa Włocławka, III miejsce w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

Od 1999 roku organizowane są wyjazdy uczniów w ramach „ Zielonej Szkoły ”. Są to wyjazdy krajowe i zagraniczne. Uczniowie byli już m. in. : w Poroninie, Kołobrzegu, Dusznikach Zdroju, Porąbce, Zakopanem, Międzyzdrojach, Zawoi oraz we Francji, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Niemczech. W czasie odbytych wyjazdów uczniowie uzupełniają swoje wiadomości zdobyte w szkole, poznają piękno przyrody, historię miejsc, w których przebywają, mają kontakt z naturą.

Kadra nauczycielska pracująca w naszej szkole posiada bardzo dobre przygotowanie do pracy pedagogicznej. Wielu z nich ma uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów, ukończone studia podyplomowe różnych specjalności. Cała Rada Pedagogiczna w dalszym ciągu podnosi swoje kwalifikacje, wkłada wiele wysiłku w dobrą edukację i wychowanie swoich uczniów. Grono nauczycielskie z dużym zaangażowaniem przyczynia się do konsolidowania środowiska poprzez organizowanie wielu imprez na terenie szkoły oraz poza nią.

Od 1990 roku dyrektorem szkoły jest Maria Elżbieta Iwińska, która stara się zawsze stwarzać życzliwą i przyjazną atmosferę oraz jak najlepsze warunki swoim podopiecznym i pracownikom. Pozyskuje sponsorów, którzy wspomagają szkołę. Dzięki jej staraniom i wielkiemu zaangażowaniu został zatwierdzony projekt przebudowy szkoły, który rozpocznie się w kwietniu 2004 roku.

Od września 2000 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8, a obecnie Zespołu Szkół nr 8 realizują program edukacyjny „Przedsiębiorczość”

Do głównych założeń programu ,,Przedsiębiorczość” należy:

Rozwijanie w uczniach umiejętności pracy w grupie i nawiązywania kontaktów, --uświadomienie im własnych mocnych i słabych stron oraz wiary we własne możliwość, --rozwijanie inicjatywy, wskazywanie jak być bardziej twórczym, jak lepiej planować, podejmować decyzje i rozwiązywać problemy, --zapoznanie z podstawowymi pojęciami prawymi i ekonomicznymi, dzięki którym młodzi ludzie bardziej świadomie podejdą do własnych działań, --umożliwienie uczestnictwa w rzeczywistych przedsięwzięciach realizowanych samodzielnie przy niewielkiej pomocy nauczyciela.

W trakcie realizacji programu uczniowie planują i realizują przedsięwzięcia.

W roku szkolnym 2002/2003 była to akcja „W szkole jak w rodzinie” Przedsięwzięcie to składało się z trzech etapów.

W pierwszym etapie uczniowie zorganizowali spotkanie z rodzicami, na którym przedstawili osiągnięcia uczniów naszej szkoły za rok szkolny 2001/2002 i ofertę szkoły na rok 2002/2003.

Przeprowadzili również akcję pozyskania sponsorów szkoły - chodziło o zmobilizowanie rodziców do wpłat na Radę Rodziców. Każdy rodzic dokonujący wpłaty otrzymał w prezencie kalendarz na rok 2003, zaprojektowany i wykonany przez uczniów na zajęciach z przedsiębiorczości.

Dodatkową atrakcją spotkania z rodzicami były zabawy integrujące rodziców, nauczycieli i uczniów.

W II etapie odbyło się spotkanie z rodzicami, na którym zostały podsumowane osiągnięcia uczniów za pierwszy semestr. Nastąpiła również prezentacja najciekawszych wydarzeń minionego semestru.

Ostatni III etap to potyczki gimnazjalne - integrujemy się i uczymy poprzez zabawę . W potyczkach spotkały się drużyny klas gimnazjalnych i szkoły podstawowej składające się z przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli. Drużyny miały do rozwiązania zadania o charakterze zagadek , łamigłówek i konkurencji zręcznościowych.

Bardzo ważnym elementem w realizacji programu ”Przedsiębiorczość” jest możliwość uczestnictwa uczniów w Ogólnopolskim Spotkaniu Przedsiębiorczych Uczniów - Potyczkach Gimnazjalnych, na których to uczniowie prezentują swoje przedsięwzięcie.

Dnia 27 maja 2003 roku w Gdyni odbyły się „Gimnazjalne Potyczki”, w których wzięła udział reprezentacja naszego gimnazjum. Ideą „Gimnazjalnych Potyczek” jest inspirowanie spotkania się uczniów z różnych stron Polski, w celu wymiany doświadczeń, a także prezentowania osiągnięć, sukcesów i przedsięwzięć uczniowskich podejmowanych w szkołach w ramach realizacji programu „Przedsiębiorczość”. W potyczkach wzięło udział 20 drużyn z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie- Monika Chabel, Marta Iglewska i Laura Nawrocka , prezentując przedsięwzięcie „W szkole jak w rodzinie”. Uczniowie zostali nagrodzeni za swoje przedsięwzięcie. Oprócz pamiątkowych dyplomów i nagród zdobyli nowe doświadczenia. Podczas „Gimnazjalnych Potyczek” uczniowie, uczestnicząc w różnych konkurencjach mogli wykazać się umiejętnościami w zakresie: współpracy w zespole, twórczego myślenia , niekonwencjonalnego rozwiązywania zadań, podejmowania decyzji, opracowania planu działania, prezentowania pracy własnej i grupy szerokiemu audytorium.

W bieżącym roku szkolnym zajęcia pozalekcyjne z przedsiębiorczości odbywają się raz w tygodniu i uczestniczą w nich chętni uczniowie z klas pierwszych gimnazjum i szóstych szkoły podstawowej.

W ramach zajęć realizowany jest program wychowawczy „Przedsiębiorczość” i „Ekonomia na co dzień - czyli decyduj o sobie”. Programy te mają na celu przygotowanie młodzieży do aktywnego wchodzenia w życie gospodarcze, stanowienia o sobie, wytyczania własnej drogi rozwoju poprzez aktywne wyznaczanie swoich mocnych stron, zainteresowań, uzdolnień, a przez to dostosowania się do zmieniającej się struktury rynku pracy.

Realizując program, w pierwszym semestrze uczniowie przygotowali 4-godzinne zajęcia popołudniowe, z udziałem zaproszonych gości pt. „Symulacja działań przedsiębiorstwa na rynku”.

W grudniu zaś uczniowie przygotowali i przeprowadzili akcję charytatywną „Pomóżmy innym”. Najbardziej pracochłonnym etapem akcji było wykonanie różnorodnych ozdób świątecznych. Dnia 3 grudnia odbył się finał akcji. Uczniowie przygotowali nieomal profesjonalną aukcje najpiękniejszych prac uczniowskich i kiermasz ozdób świątecznych. Dochód z tej akcji został przekazany na rzecz dzieci z Domu Dziecka we Włocławku.

Zajęcia pozalekcyjne z przedsiębiorczości dla klas pierwszych w roku szkolnym 2003/2004

Zajęcia pozalekcyjne z przedsiębiorczości odbywają się raz w tygodniu i uczestniczą w nich chętni uczniowie z klas pierwszych gimnazjum i szóstych szkoły podstawowej.

W ramach zajęć realizowany jest program wychowawczy „Przedsiębiorczość” i „Ekonomia na co dzień - czyli decyduj o sobie”. Programy te mają na celu przygotowanie młodzieży do aktywnego wchodzenia w życie gospodarcze, stanowienia o sobie, wytyczania własnej drogi rozwoju poprzez aktywne wyznaczanie swoich mocnych stron, zainteresowań, uzdolnień, a przez to dostosowania się do zmieniającej się struktury rynku pracy.

Realizując program, w pierwszym semestrze uczniowie przygotowali 4-godzinne zajęcia popołudniowe, z udziałem zaproszonych gości pt. „Symulacja działań przedsiębiorstwa na rynku”. W grudniu zaś uczniowie przygotowali i przeprowadzili akcję charytatywną „Pomóżmy innym”. Najbardziej pracochłonnym etapem akcji było wykonanie różnorodnych ozdób świątecznych. Dnia 3 grudnia odbył się finał akcji. Uczniowie przygotowali nieomal profesjonalną aukcje najpiękniejszych prac uczniowskich i kiermasz ozdób świątecznych. Dochód z tej akcji został przekazany na rzecz dzieci z Domu Dziecka we Włocławku.

BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI I WIOSNY

Od 1993 roku Szkoła Podstawowa nr 8, a od roku 2002 Zespół Szkół nr 8 we Włocławku jest organizatorem jednych z największych imprez sportowych dla dzieci i młodzieży: Bieg Niepodległości i Bieg Wiosny.

Imprezy te odbywają się cyklicznie raz w roku, w marcu (Dzień Wagarowicza) - Bieg Wiosny, w listopadzie - Bieg Niepodległości (bieg główny bez ograniczeń wieku).

Biegi oprócz charakteru sportowego, czyli krzewienia i popularyzacji biegania mają także aspekt wychowawczy, tzn. uczczenie Święta Niepodległości i zapewnienie zorganizowanej formy aktywności fizycznej w czasie Dnia Wagarowicza.

Zawody cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży (średnio na starcie jest około 1000 uczestników), zawodników, rodziców czy mediów. Patronat medialny obejmuje nad imprezami Radio „W", Gazeta Kujawska i Telewizja Kujawy.

Impreza odbywa się dzięki staraniom Dyrekcji Zespołu Szkół nr 8 a także licznych sponsorów. Głównym sponsorem jest Urząd Miasta Włocławek. Korzystamy również z pomocy OZLA Włocławek czy Pogotowia Ratunkowego, które czuwa nad bezpieczeństwem uczestników.

Inne...
  • Logo ZS8

  • Uczestniczymy w:

Zespół Szkół nr 8: Szkoła Podstawowa nr 8 im. 3 Warszawskiego Pułku Pontonowego,
Gimnazjum nr 8 im. Obrońców Wisły 1920 roku,
Przedszkole Publiczne nr 7
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt